Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Służy one bowiem do gromadzenia w jednym miejscu całej rodziny po to, aby razem cieszyć się ze swojej obecności przy pysznych potrawach. Dlatego też stoły, przy których może usiąść nawet kilku gości, zazwyczaj kojarzą się ze świętami oraz ważnymi uroczystościami.

Owszem, są to szczególne momenty, podczas których potężnej ławy nie może zabraknąć, lecz trzeba również pamiętać o tym, że odpowiednio dobrany stół będzie pożyteczny także na co dzień. Jak zatem taki wybrać?

Stół niezbędny element wyposażenia domu

Nie ulega wątpliwości, że duży stół świetnie sprawdzi się podczas nadchodzących świąt. To właśnie w tym okresie spotkamy się większą niż zazwyczaj grupą. W tej sytuacji najlepiej byłoby posadzić wszystkich gości przy jednej ławie. Na co dzień jednak prawie dwumetrowe stoły mogą być nie tylko nieużyteczne, lecz przede wszystkim mogą zagracać przestrzeń. Dlatego już przed wyborem konkretnego modelu stołu najpierw należy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj tego mebla najlepiej sprawdzi się w domu zarówno w sytuacjach wyjątkowych, jak i każdego dnia. Kluczowe znaczenie ma w tej kwestii rozmiar stołu. Zazwyczaj długość stołu do jadalni wynosi ponad 150 cm, czyli bardzo dużo. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się więc stoły rozkładane, których wymiary przed rozłożeniem wynoszą niewiele ponad 120 cm.

Jak dobrać odpowiedni stół?

Oprócz wymiarów ogromną rolę w wyborze idealnego stołu odgrywa jego kształt. Na rynku można bowiem spotkać zarówno modele okrągłe, jak i prostokątne, owalne bądź z zaokrąglonymi brzegami. Według profesjonalnych dekoratorów wnętrz stół owalny i okrągły najlepiej będzie prezentować się na środku pokoju, dlatego będzie on świetnym rozwiązaniem do jadalni albo salonu o znacznej powierzchni. Prostokątne zaś dobrze spiszą się nawet w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ można postawić je bardzo blisko ściany, oszczędzając tym samym przestrzeń.

Jak dobrać odpowiednie krzesła?

Kupując stół, nie można zapomnieć o dobraniu do niego odpowiednich krzeseł. Nie tylko bowiem są one niezbędne do korzystania ze stołu, ale również, o ile są dobrze dopasowane, mogą podkreślić wyjątkowy charakter ławy. Dlatego też najlepiej zdecydować się na zakup krzeseł z tej samej linii co stół. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie krzeseł wykonanych z tego samego gatunku drewna oraz w tym samym odcieniu. Aby jak najbardziej dopasować do siebie te elementy, warto także wybrać krzesła z takimi oparciami, które będą nawiązywać do kształtu stołu, czyli w przypadku stołu prostokątnego takie o prostej budowie, do owalnego zaś- z zaokrąglonymi oparciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *