Zasłony do pokoju dziecięcego to wbrew pozorom nie taka prosta kwestia. Można by oczywiście kupić jakieś zwykłe i po sprawie. Jednak zasłony dziecięce nie powinny być bardzo jaskrawe. Spokojna harmonia barw jest uspokajająca i nie rozprasza dziecka przed spaniem. Dobór wzorów również jest ważny. Konglomerat symboli czy różnych postaci nie nastraja optymistycznie. Zasłony dla dzieci muszą zapewniać bezpieczeństwo i przekazywać dziecku nastrój pozytywny.

Producenci tego rodzaju wyrobów prześcigają się we wzornictwie. Jednak nie o to chodzi, by dziecko szokować wyszukanym artyzmem. Musimy dobrać je z rozwagą. Ogólnie — pokój dziecięcy nie powinien być przeładowany czymkolwiek. Oczywiście mowa tu o pokoju dla małego dziecka. Duże dzieci urządzają pokój według własnego pomysłu, rzecz jasna do pewnego stopnia.

Badania wykazały, że im więcej kolorystyki i symboli w pokoju dla dzieci, tym bardziej niespokojny sen i większa nerwowość po przebudzeniu u dziecka. Piękne, spokojne zasłony do pokoju dziecięcego nie są przecież drogie. Łatwo je kupić i nie sprawiają kłopotu podczas prania. Przy zakupie musimy zwracać uwagę na to, by zasłony do pokoju dziecięcego nie były wykonane z tworzyw syntetycznych. Niestety mogą one wydzielać nieprzyjemny zapach, co wiąże się często z emisją nieprzyjaznych pierwiastków. Poza tym elektryzują się więc większość kurzu osiada właśnie na nich.

Zasłony dziecięce mogą spokojnie rozbudzać w dziecku wyobraźnię, jeśli są stonowane. Jeżeli nie są nachalne artystycznie — dziecko samo wyobrazi sobie odpowiedni podtekst, który często zostaje w pamięci do późna. Dbajmy o to, by nasze dziecko czuło się w swoim pokoju komfortowo. Nie przesadzajmy z dekoracją, ozdobami, zabawkami. Im większy natłok różności, tym mniejsza zdolność do rozwoju wyobraźni i samodzielnego myślenia abstrakcyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *