Osłony okienne spełniają przede wszystkim funkcję izolacji pomieszczeń od promieni słonecznych. Popularne zasłony oraz rolety są nie tylko praktyczne, ale także stanowią element estetyczny wystroju. Jedną z najpopularniejszych osłon są także żaluzje. Lamele, czyli poszczególne listwy budujące żaluzje, wykonane są najczęściej z aluminium lub drewna. Czym charakteryzuje się najchętniej wybierana odmiana żaluzji weneckich i jaki jest ich koszt?

Osłony te mają kształt poziomych listew. Ruchoma konstrukcja oparta jest na systemie linek, których odpowiednie napięcie umożliwia płynną regulację. Operowanie ustawieniem żaluzji osiąga się poprzez użycie specjalnego systemu pokręteł. Dużą zaletą jest, że konstrukcja przysłon umożliwia ich ustawienie pod preferowanym kątem, a tym samym wpuszczenie do pomieszczenia wybranego kierunku oraz ilości światła. Możliwe jest więc całkowite zaciemnienie wnętrza, ale także częściowe przepuszczenie promieni. Budowana żaluzji pozwala także na ich maksymalne podciągnięcie, dzięki czemu otrzymujemy całkowicie odsłonięte okno. Tego typu osłony aluminiowe proponuje firma Krakżal. Ich żaluzje znajdziemy w sieci.

Częstym problemem użytkowników żaluzji jest fakt, iż sznurkowy system regulacji zawodzi, a tym samym poszczególne listwy zacinają się na niechcianej wysokości. Zdecydowaną innowacją jest zaopatrzenie żaluzji w prowadnice boczne, dzięki którym prowadzenie osłony po oknie jest dużo łatwiejsze. System ten jest również dobrym rozwiązaniem dla właścicieli okien dachowych. Kolejnym udogodnieniem konstrukcyjnym jest wyposażenie żaluzji w system elektrycznego sterowania. Dzięki temu użytkownik bez wysiłku może zdalnie manewrować ustawieniem przysłon, a także zmienić kąt nachylenia lamelek, które wpuszczą do pomieszczenie preferowaną ilość promieni słonecznych.

Zdecydowaną wadą żaluzji aluminiowych jest ich czasochłonne czyszczenie. Jeśli w przypadku tradycyjnych rolet możemy liczyć na błyskawiczny demontaż materiału oraz skuteczne jego wypranie, o tyle w przypadku żaluzji konieczne jest poświęcenie na ich mycie nieco więcej czasu. Aby skutecznie usunąć kurz oraz zabrudzenia konieczne jest systematyczne mycie każdej lamelki żaluzji. Zaoszczędzenie wysiłku możliwe jest poprzez całkowite zdjęcie przysłon z okna oraz późniejsze ich zanurzenie w wodzie z detergentem.

Ceny żaluzji aluminiowych zaczynają się od 70 złotych za sztukę, jednakże ich koszt jest uzależniony od wymiarów. Oznacza to, że użytkownicy, których mieszkanie zaopatrzone jest w większe okna, mogą zapłacić za żaluzje nawet 250 złotych. Cena przysłon zmienia się także wraz z wyposażeniem ich w opcje dodatkowe (np. elektryczne sterowanie). Właściciele okien dachowych, a także klienci, którzy zdecydują się na lamelki umieszczone w systemie aluminiowych prowadnic mogą liczyć się z wydatkiem od 200 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *