Współcześnie w coraz większej liczbie branż przemysłowych wdrażane są rozwiązania oparte u klejenie ze sobą przedmiotów utwardzanych poprzez promieniowanie UV. Jest to stosunkowo młoda technologia, pozwalająca nam osiągnąć lepsze parametry spoin, czy też niższe koszty wykonywania spoin. Zalet tego typu rozwiązania jest oczywiście o wiele więcej, a co za tym idzie, trzeba będzie je także wymienić. Warto także pamiętać o tym, iż technologia ta, pozwala nam na jej stosowanie nie tylko w przemyśle, na liniach produkcyjnych, ale także w przydomowych warsztatach. Jest to więc rozwiązanie o stosunkowo wszechstronnym zastosowaniu.

Jak przebiega proces klejenia z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV?

Aby w ogóle rozpatrywać jakość tego typu rozwiązań, warto w pierwszej kolejności sprawdzić w jaki sposób przebiega cały proces klejenia w tym przypadku. Można tutaj ogólnie powiedzieć, iż jest to proces zbliżony o innych klejów. Klejone powierzchnie należy w pierwszej kolejności starannie oczyścić i pozbawić wszelkich zadziorów i nierówności. Następnie należy także przeprowadzić odtłuszczenie. Następnym krokiem będzie precyzyjne rozprowadzenie równomiernych warstw kleju na obydwu klejonych powierzchniach, po czym klejone elementy można ze sobą złączyć. Tutaj pojawiają się także pierwsze i bardzo istotne zalety tego typu rozwiązań. Sam proces utwardzania kleju trwać może zaledwie 10 sekund, co jest czasem wybitnie krótkim. Zaś od nałożenia kleju do konieczności jego utwardzenia może upłynąć nawet do 60 minut. Mamy więc sporo czasu na to, aby przygotować większą liczbę spoin, czy tez ewentualnie skorygować wzajemne położenie klejonych przedmiotów. Aby utwardzać większą ilość spoin, koniecznym będzie zastosować odpowiednie urządzenia, systemy i lampy UV dla przemysłu. W zasadzie będą to wręcz piece UV, gdzie możliwe będzie utwardzanie większej ilości spoin jednocześnie.

Zalety klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Powyżej wspomnieliśmy już o dwóch zaletach zastosowania tego typu klejów. Warto sobie jednak powiedzieć także o pozostałych, równie licznych. Będziemy tutaj mieć do czynienia na przykład ze stosunkowo niskim kosztem jednostkowym wykonania spoiny. Uwzględniając zarówno koszt kleju, zużycia żarnika UV i prądu, będzie to w dalszym ciągu kwota wręcz groszowa w przypadku niewielkich spoin. Urządzenia do utwardzania klejów z reguły nie będą podlegały uszkodzeniom. Warto jednak regularnie przeprowadzać kompleksowy serwis urządzeń i lamp UV. Pozwoli to bowiem na utrzymanie ich w dobrej jakości, co będzie gwarancją poprawności wykonywanych spoin. Przede wszystkim jednak musimy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż spoiny wykonane przy zastosowaniu klejów utwardzanych promieniowaniem UV będą bardzo trwałe i solidne. Zapewniają doskonałe wręcz warunki techniczne, przez co też, technologia ta staje się regularnie coraz bardziej popularna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *