Montaż instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym, to bardzo ważna kwestia, niemniej jednak, równie istotne jest to, aby instalacja nie wpływała negatywnie na estetykę wystroju wnętrz. Warto tutaj więc poświęcić chwilę uwagi na kwestię zastosowania nowoczesnych kanałów instalacyjnych, dzięki którym przewodów nie trzeba chować pod tynkiem, co przecież niesie za sobą spore problemy i trudności w przypadku ewentualnych prac modernizacyjnych. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii wykorzystania kanałów dla ułożenia przewodów instalacji elektrycznych, dzięki którym zyskamy i estetykę wystroju i wygodny oraz komfortowy dostęp do przewodów w razie konieczności ich wymiany czy też modernizacji całej instalacji.

Zalety zastosowania kanałów instalacyjnych.

Przede wszystkim, zacząć warto tutaj od wyszczególnienia wad, związanych z dotychczas stosowanymi technologiami, czyli układania przewodów podtynkowo. Największą wadą tego typu rozwiązania, jest to, iż w przypadku kiedy będziemy musieli przeprowadzić wymianę przewodów, konieczne będzie kucie dziur w ścianach a następnie ich tynkowanie, co zawsze pozostawiać będzie po sobie niezbyt efektowne ślady. Oczywiście jest to także stosunkowo czasochłonne, wobec czego kanały dla ułożenia przewodów instalacji elektrycznych rozwiązują te problemy.

Czym są kanały instalacyjne?

Są to kanały ze specjalnie przygotowaną listwą maskującą, która będzie nakładana w płaszczyźnie tynku ściany. Listwa ta może być zarówno w kolorze samej ściany, jak i bardziej ozdobna, dzięki czemu mamy pełny wybór w tym zakresie. Przede wszystkim jednak, sam kanał po zdjęciu listwy maskującej, jest zwykłym zagłębieniem w ścianie, w którym układamy przewody elektryczne, a następnie zakładamy listwę aby przewodów nie było widać. W razie konieczności przeprowadzenia jakichkolwiek prac modernizacyjnych na instalacji elektrycznej, wystarczy tylko zdjąć listwę maskującą i możemy bez większych trudności wymienić przewody czy tez dołożyć nowe. Potem wystarczy tylko na powrót nałożyć listwę maskującą i problem z głowy.

Zakup kanałów instalacyjnych.

Kupując kanały dla ułożenia przewodów elektrycznych, warto pamiętać o kwestii jakości ich wykonania. Powinny one także umożliwiać nam montaż gniazdek systemowych bezpośrednio w kanałach. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem wystarczy odciąć fragment listwy maskującej a w jej miejsce możemy przytwierdzić gniazdko, czy to elektryczne, czy to antenowe, czy też nawet internetowe, bez konieczności wiercenia i kucia dziur w ścianach. Jest to rozwiązaniem wyjątkowo wygodnym i komfortowym, wobec czego warto je uwzględnić podczas przeprowadzania prac remontowych w domu, czy też w trakcie budowy nowego domu, gdzie instalacje będą dopiero wykonywane. Z całą pewnością skorzystamy w tym przypadku na podniesieniu poziomu wygody i komfortu korzystania z instalacji elektrycznej w naszym domu, a to jest przecież kwestią bardzo ważną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *