Opony samochodowe to jedna z ważniejszych, a jednocześnie nie docenianych części samochodu. Istotna jest z wielu względów, z których wszystkie można sprowadzić do jednego. Opona to element auta, który jest odpowiedzialny za komfort i bezpieczeństwo jazdy. Bezpieczeństwo jazdy.

Opona jako jedyny element samochodu, styka się podczas jazdy z powierzchnią drogi, więc w dużym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo podróżowania. Aby spełniała definicję bezpiecznej, musi: – zachować przyczepność w każdych warunkach drogowych Przyczepność podczas jazdy ma bardzo ważne znaczenie. Opony zachowujące przyczepność do nawierzchni, ułatwiają prowadzenie pojazdu w zakrętach i zapobiegają niespodziewanym poślizgom.

Oczywiście żadna opona nie jest na tyle przyczepna, by ustrzec przed poślizgiem bez względu na prędkość auta, więc do tego kryterium bezpiecznej jazdy, warto również przywiązać sporo uwagi. Przy złej, zużytej oponie, jazda z bezpieczną z pozoru prędkością, może prowadzić do utraty przyczepności, a więc do wypadku. – mieć silną konstrukcję. Drogi, szczególnie polskie drogi, nie są pozbawione dziur, nierówności i innych groźnych niespodzianek. Dla opon to prawdziwy test. Decydując się na opony o dobrej jakości, możemy mieć pewność, że pokonywanie nierówności jest całkowicie bezpieczne, opona nie ulega zniszczeniu, a auto cały czas zachowuje przyczepność. I tutaj rzecz jasna należy znać granicę prędkości i nauczyć się pokonywania szczególnie dużych nierówności.

Przy nieumiejętnym i zbyt szybkim najechaniu na dziurę lub inną ostrą przeszkodę na drodze, każda opona, bowiem może ulec uszkodzeniu a pojazd może dodatkowo stracić przyczepność. – być dopasowana do warunków pogodowych. Wymiana opon letnich na zimowe i na odwrót powinna stać się dla nas koniecznością. Opony zimowe zapewniają większą przyczepność podczas poruszania się pojazdem po zimowych drogach, opony letnie zaś, znakomicie sprawdzają się w cieplejsze dni, gdy guma z opon zimowych, staje się zbyt miękka. – posiadać bieżnik.

Bieżnik opony to nie dekoracja. To układ rowków, odprowadzających spod kół samochodu wodę, błoto, czy śnieg. Ważne zatem jest, by bieżnik nie był wytarty, zbyt niski. Opony ogólnie zmniejszają bowiem wtedy swoją przyczepność, a podczas jazdy w rzęsistym deszczu, rośnie ryzyko tak zwanego poślizgu wodnego, czyli sytuacji, gdy pod oponą buduje się warstwa wody, co pogarsza lub likwiduje przyczepność całkowicie. – opony w pojeździe są bardzo istotne. – twierdzi właściciel internatowego sklepu OponyTurbo.pl z filią w Krakowie.

Motoryzacja to pasja wielu z nas. Jeśli jesteśmy fanami, lub po prostu użytkownikami pojazdu, warto pamiętać, że bardzo istotne jest to, jakie posiada ogumienie. Dopasowane do pojazdu, dobrej jakości ogumienie, bardzo wyraźnie wpływa na poprawienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy, na ogumieniu zatem nie warto oszczędzać. W przypadku, gdy ogumienie naszego pojazdu jest zużyte, warto wymienić je na nowe. Opony należy również wymieniać w poszczególnych okresach roku, nie uznając opon zimowych czy letnich za zbędny wydatek. Troska o opony to tak naprawdę troska o nas i naszych pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *