Projektowanie jakichkolwiek maszyn i urządzeń, wymaga od projektanta nie lada wiedzy na temat dostępnych rozwiązań technologicznych w poszczególnych zakresach. Musi przecież wiedzieć, na jakie części maszyny może liczyć od razu, a które będą wymagać dopiero wykonania. W zdecydowanej większości współczesnych maszyn przemysłowych wykorzystywane na potęgę są łożyska, których zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego z jednego elementu ruchomego na drugi. Z reguły będzie to miało miejsce przy napędzie maszyn i przy różnorodnych przekładniach. Tutaj oczywiście w zależności od występujących obciążeń trzeba będzie dobrać łożysko o odpowiednich parametrach. Tym właśnie dziś się zajmiemy, aby znaleźć sposób na wyszukanie odpowiedniego łożyska do konkretnego przypadku zastosowania.

Parametry techniczne łożyska.

Każde łożysko charakteryzuje się specyficznymi dla siebie parametrami technologicznymi, które należy wziąć pod uwagę podczas doboru łożyska do konkretnego zastosowania. W związku z występowaniem różnego zapotrzebowanie na łożyskowanie elementów ruchomych, powstało także bardzo wiele typów łożysk, zdolnych do przenoszenia obciążeń zarówno poprzecznych jak i wzdłużnych. Dzięki temu niezależnie od danego rozwiązania technologiczne, bardzo prawdopodobne jest, iż uda się znaleźć już gotowe łożysko do danego zastosowania. Czasami trzeba będzie wykonać zupełnie nowe, niemniej jednak są to raczej sporadyczne przypadki, i dotyczą pionierskich rozwiązań technologicznych. Na co dzień jednak stosowane są łożyska ustandaryzowane, które maja odpowiednie parametry do pewnych zastosowań.

Wybór właściwego łożyska.

Dokonanie wyboru właściwego łożyska, w zasadzie nie jest niczym nadzwyczajnym. Wystarczy w końcu określić jego średnicę wewnętrzną, czyli średnicą czopa na którym będzie osadzone, oraz średnicę zewnętrzną, czyli średnicę gniazda łożyska. Do tego musimy jeszcze tylko ustalić, maksymalne obciążenia, jakim będzie poddawane, i w zasadzie już możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego łożyska. Tutaj z kolei przyda nam się jeszcze katalog z łożyskami Stozek.pl, w którym bez większych trudności będziemy mogli wybrać te właściwe. Po prostu w katalogu na stronie internetowej stozek.pl, podajemy wymagane przez nas parametry technologiczne łożyska, a system dobiera nam odpowiednie modele, które spełniają te wymagania. Oczywiście dostajemy także od razu informację odnośnie tego, czy dane łożysko jest dostępne w ofercie, czy też nie. Dzięki temu możemy sprawnie i szybko dobrać łożysko zgodne z naszymi potrzebami i od razu zamówić je u dostawcy.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, wystarczy odpowiednie oprogramowanie u dostawcy łożysk, aby bez trudu wybrać z jego oferty takie, które spełnia nasze wymagania. A wszystko załatwimy bez konieczności wyjazdu do sklepu za pośrednictwem serwisu internetowego dostawcy, co jest znacznym usprawnieniem całego procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *