- Motoryzacja

Złomowanie samochodów – podatki, procedury oraz pomoc speców

Prawo oczekuje konieczność odprowadzania podatku od środków transportu bez względu na to, czy pozostało ono skradzione, wywiezione z państwa, czy też zutylizowane. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu do momentu, gdy nie złoży on słusznego wniosku do narządów zajmujących się wyrejestrowaniem pojazdu. Gdyż ustawa o podatkach i opłatach regionalnych w sposób bezpośrednio opiniuje, kto jest zmuszony do ponoszenia wszelkich opłat z miana posiadania środka przewozu. Natomiast prawo o ruchu drogowym określa całą procedurę wyrejestrowania stałego bądź też tymczasowego. Też właściciele pojazdów, decydując się na złomowanie, muszą do momentu rozpatrzenia wniosku ponosić wszystkie koszta z tym powiązane.

Niejednokrotnie wobec tego, prawo a złomowanie pojazdów w sposób legalny, niewiele mają ze sobą wspólnego. Łączy się to też ze karkołomną procedurą (zarówno dla posiadacza samochodu, jak i właściciela punktu złomującego). Wypływa to także z faktu, że nawet osoby importujące pojazdy z innych krajów Unii Europejskiej są zobowiązane do ponoszenia rozmaitych opłat – sprawdź skup aut Toruń. Przede wszystkim jest tu mowa o tak oznaczanej opłacie recyklingowej. Wskutek tego też coraz to większą popularnością cieszy się recykling w szarej strefie. Pozwala on na wyższy zarobek osób zaprzątających się złomowaniem, jak oraz na pewne oszczędności dla właściciela pojazdu. Statystyki całkowicie weryfikują to zjawisko. Jedynie 30 procent aut wycofanych z eksploatacji, trafia do punktów demontażu (z czego oraz tak, tylko jedna trzecia jest kompletna).

Również przedsięwzięcie tych stacji jest nie do końca legalne. Nie rejestrują wielokrotnie stanu faktycznego, a wystawiają zaświadczenia o legalnym złomowaniu, jakie rzekomo jest zgodne z przepisami. Wykorzystują w związku z tym podwójnie, ponieważ oprócz tego, iż nie ponoszą kosztów, przed Funduszem Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej inkasują około 500 złotych za przeprowadzoną operację. Tak w związku z tym wolno twierdzić, iż sporo z takich punktów działając nielegalnie, ułatwia i umożliwia działanie złodziei aut, którzy nie muszą poszukiwać rynku zbytu, odkrywając go w na pozór działającym zgodnie z prawem miejscu.

Dodaj komentarz