- Zwierzęta

Ziołolecznictwo i jego atrybuty – użycie naturalnego leczenia

Ile jest dyscyplin medycyny? Całe ogrom. Zaczynając od kardiologii zajmującej się chorobami serca po psychiatrię zajmującą się schorzeniami umysłu. Z jakiego powodu bezustannie mało się mówi o takiej dziedzinie, jaką jest ziołolecznictwo? Jest to pewno powiązane z brakiem zaufania do tej sfery, która skupia się wyłącznie na „owocach natury”, jakimi są owoce, zioła, zboża oraz generalnie przeróżne rośliny.

Kiedy boli nas głowa, zęby czy też po prostu jest nam zimno niejednokrotnie sięgamy po różnego rodzaju lekarstwa. Biorąc je nie zastanawiamy się zwykle, z czego są zrobione, zależy nam w zasadzie na działaniu. Drążąc bardziej temat, można odnieść wrażenie, iż człowiek coraz mniej zastanawia się nad tym, z jakich czynników składa się to, co on sam spożywa.

Powracając do lekarstw, wolno rzucić w ślepo, że leki powstają w pracowniach farmaceutycznych oraz w większości powstają na drodze syntetycznych reakcji. Zgadza się. Jednakowoż zapomina się, iż pierwsze lekarstwa – te najprostsze pochodzą w zasadzie z produktów roślinnych takich jak zioła, owoce. Kto z nas nie pił melisy? Powtarza się melisa, melisa, jakkolwiek nikt nie wie, co to jest tak naprawdę ta melisa.

Większa część uważa, że to najzwyczajniej w świecie nazwa własna tegoż lekarstwa na uspokojenie – więcej na durban poison. Melisa to nic innego jak nazwa zioła, które rośnie na terenie Europy i Azji. Zioła w leczeniu od zawsze stanowiły jej ważne ogniwo. Podwaliną do skonsumowania zioła w celu medycznym były wcześniejsze obserwacje i badania, które stały się podłożem do przyznawania funkcji poszczególnym roślinom leczniczym.

Zioła w medycynie stały się znaczącym zwrotem w leczeniu ludności, bo są one ogólnodostępne a jeśli nawet występowałaby ich malutka liczba, to zawsze można je uprawiać jak pospolite rośliny. Ziołolecznictwo swoje „boom” przeżywało w czasie średniowiecza, kiedy to chrześcijańscy duchowni praktykowali ten rodzaj medycyny jako zgodny z „wolą bożą” oraz niezakłócający równowagi w świecie. Najpospolitszym wariantem zioła jest rumianek, jednak mało, kto wie o jego zdrowotnych właściwościach regenerujących skórę.

Dodaj komentarz