- Usługi

W jaki sposób zorganizować pochówek?

Śmierć bliskiej osoby nie jest żadną przyjemnością, a każdy człowiek przeżywa to na własny sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei skupiają się na wspominaniu dawnych lat, jakie przeżyli ze zmarłym. Najistotniejsze to jednak godnie pogrzebać bliską osobę, ponieważ w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura ma swoje tradycje pogrzebowe, w tym także chrześcijanie. W następstwie tego właśnie należałoby zapoznać się z nimi i tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Należałoby niemniej jednak rozpocząć od tego, czym odpowiednio jest pogrzeb. A jest to godziwy oraz religijny obowiązek wobec osoby zmarłej. To sposób rozłąki się z człowiekiem, jaki odszedł oraz godnego podziękowania mu za wspólnie spędzone momenty.

W kulturze europejskiej zwyczajem stało się chowanie ludzi w trumnach. To przeważnie spotykany sposób, jaki wolno zaobserwować na lokalnych pogrzebach – więcej na stronie cmentarz puszczykowo. Choć należy podkreślić także fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej mieści się też kondukt żałobny, który w tych ostatnich momentach odprowadza zmarłego do miejsca, w którym będzie spoczywał. Należy jednak zaakcentować, iż chrześcijaństwo jest wielokulturowe, w następstwie tego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bez wątpliwości w kulturach, które powiązane są z prawosławiem, protestantyzmem czy katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż grzebanie zmarłych powiązane jest z przekonaniem, iż Jezus pojawi się raz jeszcze na świecie i nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się też przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku jednostka zmarła musi być nie wyłącznie ubrana w odświętne ubranie, jakkolwiek także powinna zostać poddana zabiegom kosmetycznym, które mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym na przykład ma prawo zająć się zakład. Pogrzeby zwykle kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, jaki po pewnym czasie jest zakopywany. Należy jednakże zaakcentować fakt, że bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, które przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Chociaż nie zawsze. Odeszli, jacy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.

Dodaj komentarz