- Dom i wnętrza

Tradycyjny a pionowy – który jest lepszy?

Kupowanie odkurzacza często może być przytłaczające i mylące. Modele różnią się ceną i mają mnóstwo różnych funkcji i specyfikacji. To może być dużo do przetworzenia, gdy wszystko, co chcesz zrobić, to znaleźć odpowiednią próżnię dla swojego domu. Jednak bez względu na to, jakie funkcje lub markę masz na myśli, najlepszym sposobem na zagłębienie się w poszukiwanie idealnego odkurzacza jest rozpoczęcie od podstaw. Prawie wszystkie odkurzacze, od odkurzaczy ekonomicznych po modele z najwyższej półki, mieszczą się w dwóch różnych kategoriach konstrukcyjnych: Tradycyjny vs. Odkurzacz pionowy.

W tym artykule dowiesz się więcej o zaletach i wadach po obu stronach sporu, dzięki czemu kupując kolejny odkurzacz, możesz to zrobić bez obaw, wiedząc, że dysponujesz informacjami, których potrzebujesz, aby znaleźć markę i model dopasowany do Twoich preferencji i potrzeb.

Pionowy odkurzacz

Łatwo jest odróżnić odkurzacz kanistrowy od modelu stojącego, ale istnieją pewne specyfikacje techniczne, które klasyfikują odkurzacz jako pionowy. W szczególności konstrukcje typu pionowego mają silniki przymocowane do głowicy ssącej. Głowica ssąca jest ciągnięta po podłodze, gdy użytkownik popycha ją przed sobą.

Zasadniczo, w modelu stojącym, silnik jest podłączony do odkurzacza, podczas gdy próżnia kanistra jest podłączona do silnika za pomocą węża. Oto krótki przegląd niektórych zalet i wad używania pionowej próżni.

Posiadanie zmotoryzowanej głowicy odkurzacza przymocowanej do szczotki elektrycznej sprawia, że ​​modele stojące są szczególnie przydatne do odkurzania bujnych dywanów i grubych dywanów, ale w większości modeli można łatwo przełączyć się na twarde podłogi, wyłączając szczotkę elektryczną stopą. Elektryczna główka szczoteczki z silnikiem przymocowanym bezpośrednio do niej sprawia, że ​​słupki są doskonałym wyborem do każdego domu, w którym znajdują się wykładziny lub dywaniki o dużej powierzchni.

Plusy:

 • Ergonomia

Wstawanie i chodzenie jest często łatwiejsze na plecach niż używanie modelu tradycyjnego, co często wiąże się z częstym kucaniem i schylaniem się za pomocą węża i doprowadzaniem go do obszarów, które chcesz wyczyścić.

 • Składowanie

Modele stojące z łatwością mieszczą się w szafach i narożnikach dzięki ich scentralizowanej konstrukcji. Co więcej, jest mniej akcesoriów i czasu na przygotowanie związane z konserwacją i przechowywaniem, dlatego odkurzacze bezprzewodowe oszczędzają czas.

 • Obszar czyszczenia

Odkurzacz/głowica szczoteczki w odkurzaczach pionowych jest w większości przypadków szersza niż końcówki różdżkowe znajdujące się w modelach kanistrów. A szersze ssawy oznacza większą powierzchnię czyścić z mniejszą liczbą podań, więc trzeba zrobić więcej w krótszym czasie, przy mniejszym wysiłku.

Wady?

 • Hałaśliwy. Odkurzacze pionowe nie słyną z dyskrecji. W większości przypadków mają bardzo małą izolację akustyczną, więc niewiele można stłumić hałasu silnika pochodzącego z ich potężnych silników.
 • Ciężki. Niektóre modele pionowe o dużej wytrzymałości mogą ważyć nawet 20 funtów i są średnio cięższe niż porównywalne modele kanistrowe. Ciężki odkurzacz może być drenażem twojego entuzjazmu i wytrzymałości, w końcu nie jest łatwym zadaniem przeciąganie ciężkiego odkurzacza przez 10 pokoi, wykładzinę od ściany do ściany lub wnoszenie go po schodach.

Odkurzacz tradycyjny

Powszechną alternatywą w metodologii projektowania dla tradycyjnego stojaka jest konstrukcja kanistra. Kryterium technicznym dla odkurzaczy kanistrowych jest końcówka rury zakończona dyszą czyszczącą, która jest połączona z jednostką ssącą wężem.

Jednostka próżniowa, która zasila wąż, zawiera silnik wraz z filtrem, workiem zbiorczym i innymi elementami roboczymi odkurzacza. Ta zamknięta jednostka nazywana jest kanistrem i jest elementem projektu, który nadaje jej nazwę. Pojemnik ma kółka i jest ciągnięty za użytkownikiem przez wąż, gdy przesuwa się do przodu, używając dyszy do odkurzania.

Plusy:

 • Lekki. Odkurzacze tradycyjne ważą w przybliżeniu od 9 funtów do 24 funtów i są średnio lżejsze niż porównywalne stojaki. Niektóre modele, zaprojektowane tak, aby były szczególnie zwrotne i lekkie, zamieniają czyszczenie schodów i listew sufitowych z poważnej uciążliwości w proste zadania, które wykonuje się z łatwością.
 • Cichy. Inną zaletą wszechstronności konstrukcji kanistra jest włączenie izolacji akustycznej do jednostki próżniowej, co jest cechą rzadko spotykaną w kolumnach, ponieważ mają one ograniczenia rozmiarów jednostek próżniowych ze względu na charakter projektu. W rezultacie zwykłe odkurzacze kanistrowe są cichsze niż ich pionowe odpowiedniki. Kanistry wytwarzają średnio hałas otoczenia na poziomie 60-65 decybeli, podczas gdy kolumny pionowe emitują wyższy poziom, który zaczyna się od około 75 decybeli.
 • Zwrotny. Nie musisz przesuwać całego odkurzacza, tylko małą różdżkę, dzięki czemu możesz dostać się za meble, wchodzić i schodzić po schodach, a także po litanii powszechnych domowych przeszkód, takich jak żaluzje i wentylatory sufitowe. Dłuższe węże i akcesoria do przedłużania różdżki zapewniają niektórym modelom jeszcze większy zasięg.

Wszechstronny. Końcówki czyszczące znalezione w odkurzaczach mają ogromną różnorodność przystawek i akcesoriów. Mając do dyspozycji tak różnorodne akcesoria, możesz szybko pozbyć się niemal każdego scenariusza sprzątania, jaki możesz napotkać podczas sprzątania przeciętnego gospodarstwa domowego.

Wady?

 • Konfiguracja i przygotowanie. Słowa „wymagany montaż” mogą być przerażające, a nawet kosztowne dla osób, które nie mają skłonności do mechaniki. Prawdopodobnie będziesz musiał zrobić kilka podstawowych przygotowań w postaci dołączania akcesoriów, zanim zaczniesz czyścić cokolwiek.
 • Składowanie. Mają mnóstwo akcesoriów i innych drobiazgów, a wąż i kanister nie przechowują się w samodzielny, kompaktowy sposób, jak robi to pionowo. Jednak po rozłożeniu odkurzaczy kanistrowych można znacznie łatwiej przechowywać.
 • Ergonomia. Poruszanie się często dużym odkurzaczem po narożnikach i przeszkodach podczas przeciągania go za sobą może być kłopotliwe, prawdopodobnie uszkadzając ściany lub narożniki, jeśli pojemnik nie ma ochronnego gumowego zderzaka, a mniejsze koła pojemników mogą czasami utknąć na przewodach zasilających i bujne dywany.

Dodaj komentarz