- Medycyna

Strategie stylu życia i zarządzanie stresem

Chociaż leczenie depresji lub innej choroby psychicznej zazwyczaj wymaga profesjonalnej interwencji, jesteś ekspertem, jeśli chodzi o samoopiekę, proces kształtowania zdrowych nawyków i wprowadzania pozytywnych zmian w codziennej rutynie w celu poprawy zdrowia emocjonalnego i fizycznego. Samoopieka obejmuje zmniejszanie stresu i radzenie sobie z nim, utrzymywanie zdrowego stylu życia poprzez dietę i ćwiczenia oraz edukację na temat swojej choroby.

Im bardziej bierzesz aktywny udział w pomaganiu sobie i wprowadzaniu pozytywnych zmian w swoim stylu życia, tym większe masz szanse na lepsze samopoczucie i dobre samopoczucie.Oto kilka strategii dotyczących stylu życia, które mogą pomóc w radzeniu sobie z depresją i powiązanymi chorobami oraz zapobiegać nawrotom:
Kształcić się. Jednym ze sposobów na odzyskanie poczucia kontroli po zdiagnozowaniu depresji lub choroby pokrewnej jest edukowanie się na temat swojej choroby. Możesz to zrobić, rozmawiając z lekarzami, ucząc się od innych osób cierpiących na depresję oraz czytając książki i artykuły na temat depresji. Im więcej wiesz o depresji i jej leczeniu, tym lepiej będziesz w stanie radzić sobie z depresją i zrozumieć, które opcje leczenia mogą być dla Ciebie najlepsze.

Śpij dobrze


Dobry sen bezpośrednio wpływa na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne oraz jakość życia. Depresja i związane z nią zaburzenia mogą zakłócać sen, dlatego ważne jest, aby ustalić regularny schemat snu. Poniżej znajduje się kilka zaleceń dotyczących dobrego snu w nocy:
• Trzymaj się harmonogramu, starając się zasnąć i obudzić się o tej samej porze każdego dnia. Użyj tego dziennika snu (link jest zewnętrzny), aby pomóc Ci śledzić swój sen.
• Nie kładź się spać głodny lub przepełniony, co może prowadzić do dyskomfortu.
• Unikaj picia kofeiny po godzinie 16:00 i staraj się nie pić więcej niż 2 filiżanki napojów zawierających kofeinę dziennie.
• Zostaw co najmniej 30 minut przed snem, aby się zrelaksować i wyciszyć.
• Stwórz pokój idealny do spania, utrzymując w nim chłód, ciemność i ciszę.
• Postaraj się rozwiązać swoje zmartwienia lub obawy przed pójściem spać. Wygospodaruj czas w ciągu dnia na rozwiązywanie problemów lub zapisywanie myśli.

Bądź aktywny

Regularna aktywność fizyczna, taka jak spacery, bieganie lub uprawianie sportu, może poprawić nastrój, odwrócić uwagę od zmartwień oraz złagodzić napięcie i stres. Ćwiczenia mogą również poprawić ogólny stan zdrowia. Najbardziej skorzystasz na regularnym ćwiczeniu przez 30 minut lub dłużej, ale możesz stopniowo do niego dochodzić. Poniżej znajduje się kilka zaleceń dotyczących rozpoczęcia nowej rutyny ćwiczeń:

• Skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń.
• Zwiększaj poziom swojej aktywności w czasie, aby ułatwić sobie rutynę ćwiczeń i zbudować pewność siebie.
• Zaplanuj jakiś rodzaj ćwiczeń na każdy dzień, ale pozwól na zmiany w swojej rutynie, gdy coś się pojawi.
• Użyj tego dziennika aktywności fizycznej (link jest zewnętrzny), aby pomóc Ci śledzić swoją aktywność.
Jeść dobrze

Doświadczanie lęku lub depresji może utrudniać prawidłowe odżywianie, ale dobre odżywianie jest niezbędne dla dobrego samopoczucia psychicznego. Przestrzeganie kilku podstawowych wskazówek może zwiększyć Twoją energię, nastrój i ogólne samopoczucie:
• Naucz się przygotowywać proste posiłki, których przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu ani energii. Jeśli mieszkasz sam i nie jesz odpowiednich posiłków, rozważ użycie dań mrożonych lub dostarczanych do domu.
• Wykorzystaj pory, w których czujesz się dobrze, aby przygotować posiłki z wyprzedzeniem (np. jeśli masz rano energię, wtedy przygotuj obiad) lub ugotuj duże ilości jedzenia i je zamroź.
• Ograniczaj kofeinę i cukier, które często prowadzą do załamania nastroju i energii.
• Jak najczęściej wybieraj żywność świeżą, a nie mrożoną.
• Jedz chude mięso i białka, takie jak ryby, kurczak z białym mięsem, chuda wołowina, jajka, fasola i orzechy.
• Unikaj żywności o dużej zawartości tłuszczów nasyconych.
• W miarę możliwości unikaj wysoko przetworzonej żywności.
• Jedz owoce i warzywa w różnych kolorach. Różne kolory reprezentują różne rodzaje składników odżywczych, których organizm potrzebuje, aby zachować zdrowie.
• Korzystaj z tego codziennego dziennika żywieniowego (link is external), aby pomóc Ci śledzić swoje odżywianie, dzięki czemu możesz z czasem wprowadzać ulepszenia.

Unikaj narkotyków i alkoholu

Ludzie często sięgają po narkotyki lub alkohol, aby złagodzić lub opanować uczucia, takie jak stres, smutek lub gniew. Jednak używanie substancji może pogorszyć lub wywołać lęk lub depresję i znacznie utrudnić powrót do zdrowia.
Zmniejsz stres i zarządzaj nim. Stres dotyka każdego od czasu do czasu i nie każdy stres jest szkodliwy. Jednak wysoki poziom stresu w czasie może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne i może być czynnikiem ryzyka depresji lub lęku. Ludzie doświadczają stresu na różne sposoby (np. bóle głowy, problemy ze snem, złość, bóle brzucha, smutek). Zarządzanie stresem pomoże Ci skuteczniej radzić sobie ze stresorami w Twoim życiu. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zmniejszyć stres:
• Śledź, kiedy czujesz się zestresowany i swoją odpowiedź w dzienniku (link jest zewnętrzny), aby lepiej zrozumieć źródło stresu.
• Stwórz listę sposobów na doładowanie i odnowę.D. Na przykład weź kąpiel, poczytaj książkę, posłuchaj muzyki lub obejrzyj ulubiony program telewizyjny.

Wykonuj co najmniej jedną z tych czynności każdego dnia.

• Rób przerwy w pracy lub innych zorganizowanych czynnościach. Podczas przerw spędzaj czas na spacerach na świeżym powietrzu, słuchaniu muzyki lub siedzeniu w ciszy, aby oczyścić i uspokoić swój umysł.
• Poszukaj wsparcia u zaufanych przyjaciół i rodziny lub specjalisty zdrowia psychicznego, jeśli musisz „odreagować” sytuacje, które wywołują stresujące uczucia.
• Jeśli masz za dużo na głowie, wyeliminuj niepotrzebne zobowiązania i staraj się nie brać na siebie nowych obowiązków w życiu zawodowym lub osobistym. Postaraj się znaleźć zdrową równowagę między pracą a innymi zajęciami.
• Jeśli to możliwe, opóźnij poważne zmiany w życiu, takie jak zmiana pracy lub przeprowadzka, aż poczujesz się mniej zestresowany.
• Jeśli coś lub ktoś Cię niepokoi, otwarcie przedstaw swoje obawy.
• Dostosuj się do stresujących sytuacji, zmieniając swoje nastawienie i oczekiwania. Na przykład rozważ ogólny obraz, pytając, jak ważna będzie sytuacja w przyszłości. Rozważ zaakceptowanie faktu, że nie musisz robić wszystkiego perfekcyjnie!
• Zastanów się nad tym, co cenisz w swoim życiu, aby zachować perspektywę. Spróbuj spojrzeć na stresujące sytuacje z bardziej pozytywnej perspektywy. Zamiast skupiać się na rzeczach, na które nie masz kontroli, skup się na tym, co możesz kontrolować, na przykład na sposobie, w jaki reagujesz na problemy. Zamiast denerwować się długą kolejką, potraktuj to jako okazję do zwolnienia tempa i zastanowienia się lub zadzwonienia do przyjaciela.

Zobacz na https://www.termedia.pl/mz/Prof-Czauderna-System-odszkodowawczy-za-zdarzenie-niepozadane-dziala-wadliwie,33128.html

Dodaj komentarz