- Praca

Stereotypy i prawdziwości o prawnikach

Do niedawna prawo, jako kierunek wybieranych studiów, uważany był za jeden z najbardziej wspaniałych, porównywanych w pewnych sytuacjach pod względem wymogów intelektualnych z medycyną. Wszelkie zawody związane z prawem cieszyły się ogromnym szacunkiem społecznym. Student prawa zauważany był jako jednostka przywiązująca uwagę do gustownego sposobu ubierania się oraz nie rozstająca się z kodeksami. W właściwym tonie było posiadanie, jak największej ilości opasłych tomów przepisów i aktów prawnych.

Student prawa dedykował cały swój czas nauce, żeby po skończeniu studiów posiadać jak perfekcyjny start na aplikacje. Dostanie się na studia prawnicze postrzegane było jako kolosalne osiągnięcie oraz przepustkę do bardziej profesjonalnego, elitarnego oraz ekskluzywnego życia. Studiowanie prawa często było kultywowaniem tradycji rodzinnych. W czasach nowoczesnych, kiedy kancelaria adwokacka gorzów, nie jest już w zasadzie związany z wymiarem sprawiedliwości jakkolwiek pełni także funkcje doradcze, zdjęte pozostało także z piedestału prawo jako kierunek studiów.

Niewątpliwie osoba wybierająca prawo powinna umieć sprawnie zapamiętywać, systematyzować i jednoczyć przepisy. Wraz z rosnącą liczbą absolwentów przeróżnych wydziałów prawa, nie rośnie równie ekspresowo zapotrzebowanie na rynku na nowych prawników. Jeszcze do niedawna najbardziej korzystne były aplikacje sędziowskie, adwokackie, prokuratorskie czy radcowskie.

Procentowo niemniej jednak ten odsetek maleje porównaniu do liczby młodych prawników wkraczający na rynek pracy oraz obszerny stopień trudności w dostaniu się na taka aplikację. Liczba wolnych etatów w największym stopniu świetnych stanowisk jak sędzia czy prokurator jest dość znikoma. Na szczęście pracują też kancelarie adwokackie, radcowskie czy notarialne, jakie co jakiś czas potrzebują praktykantów oraz młodych oraz energicznych współpracowników. Młody prawnik może również z powodzeniem wypatrywać pracy jako komornik czy kurator lub praktykować prawo przy organizacjach społecznych czy publicznych. Dla w najwyższym stopniu uzdolnionych prawników, ubóstwiających teorię oraz przekazywanie wiedzy stoi otworem kariera naukowa. W dobie globalnej komercjalizacji, osoby z wykształceniem prawniczym mogą pracować w przedsiębiorstwach oraz korporacjach jako doradcy, tuż przy weryfikacji umów oraz kontraktów oraz reprezentowaniu firmy na zewnątrz.

Dodaj komentarz