- Usługi

Rozwód i alimenty – wsparcie adwokata

Gdyby przyjrzeć się serialom telewizyjnym i obrazom fabularnym wolno by ogłosić, iż adwokat jest niezbędny. Niejednokrotnie bowiem pada w nich zdanie mój mecenas skontaktuje się z tobą czy też mój prawnik się z tobą skontaktuje.

Jak zwykle w praktyce okazuje się, że ekranowe życie nie jest dogłębnym odbiciem realnego. Do spraw rozwodowych prawnik nie jest nam przydatny, chociaż może przydać się jakaś porada prawna. Mimo to choć nie jest potrzebny zatrudnienie takiego fachowca do reprezentowania prowadzonej przez nas sprawy jest najczęściej przydatne, nawet już na niezwykle ważnym etapie, jakim jest przygotowanie pozwu rozwodowego. Adwokat ma prawo przygotować taki wniosek, który rozwiąże w zarodku dużo możliwych sporów. Pomoże ponadto przejść przez zawiłości procedury sądowej a również oswoić sam przebieg rozprawy.

Czyli adwokat nie jest przy rozwodzie konieczny, jakkolwiek może być niesłychanie korzystny i sprawić, że będzie to przeżycie chociaż trochę mniej stresujące – polecamy skuteczny adwokat łódź. Niestety, jest to wsparcie nadzwyczaj kosztowne. W stolicy koszt samego przygotowania wniosku rozwodowego wynosi paręset złotych. Prawo do obrońcy z urzędu jest zagwarantowane w Konstytucji. Jakikolwiek oskarżony, jaki nie ma obrońcy wybranego na własną rękę ma prawo wystąpić z żądaniem wyznaczenia obrońcy z urzędu. Musi wyłącznie dowieść, iż nie jest w stanie samodzielnie podnieść kosztów obrony (wydatki spowodowałyby uszczerbek dla utrzymania siebie oraz rodziny).

Niemniej jednak ocena tego oraz decyzja należy do prezesa sądu. Oznacza to, że nie wystarczy, iż ktoś jest biedny. Wniosek musi akcentować to, że koszty obrony wywołają przytoczony uszczerbek. Są szczególne przypadki, kiedy adwokat z urzędu ma okazję być mianowany przez sędziego (o ile nie ma adwokata z wyboru). Najciekawsze jest to, że adwokat z urzędu może podejmować czynności procesowe tylko na korzyść oskarżonego, jakiego reprezentuje. Prawnik z urzędu ma obowiązek podjąć te czynności procesowe, jakich domaga się oskarżony, nawet takie, jakich sam nie uważa za słuszne. Czyli nawet, jeżeli sam nie widzi podstaw do apelacji, jakkolwiek kontrahent chce ją wnieść, prawnik z urzędu ma obowiązek ją złożyć.

Dodaj komentarz