- Budownictwo

Rodzaje blach dachowych – którą kupić?

Przybył czas na reperację dachu, jaki w przeszłości pokryty był papą bądź też blachą? Z pewnością nie każdy z nas wie jak postępować podczas jego odnowy. Oto kilka wskazówek jak trzeba w takim wypadku postępować. Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest oczyszczenie starego pokrycia z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jeśli powstały na nim pęcherze trzeba je ponacinać, wysuszyć palnikiem gazowym a później podkleić.

Jeżeli natomiast powstały fałdy, należałoby je naciąć oraz podkleić, lub ewentualnie całkiem je zlikwidować. Naprawy dachów z blachy dachowe można zrealizować wykorzystując dzisiejsze preparaty. W takim wypadku wszelkie zniszczone miejsca dopełniamy masą zbrojoną matą z włókna szklanego – sprawdź też blacha na wymiar. Na tak przygotowywane podłoże nanosi się za pomocą pędzla preparat bitumiczny, jakiego zadaniem jest nasączenie i zmiękczenie papy. Solidność tego rozwiązania szacuje się na około 20 lat niemniej jednak nie jest to tania inwestycja. Występuje dużo sposobów renowacji dachów pokrytych papą w zależności od ich uszkodzenia, my zademonstrowaliśmy jedynie jeden z nich. Coraz to więcej obszarów zielonych, parków czy ogrodów przeznacza się dziś pod zabudowę.

Fabrykanci pap znaleźli rozwiązanie tego kłopotu- wzbogacili swoje oferty o dodatkowy produkt, a mianowicie o wyjątkową papę zgrzewalną służącą do izolacji dachów zielonych, która chroni dach przed przerostem korzeni roślin. Blacha do dachów zielonych składa się aż z dziewięciu powłok (od dołu): podłoże betonowe wykonane ze spadkiem; impregnat; blacha podkładowa; blacha odporna na przerastanie przez korzenie roślin; mata skupiająca wodę; mata drenażowa; mata filtracyjna; powłoka wegetacyjna; strefa roślin. Blacha tego rodzaju nie jest jednakże przeznaczona do hodowania wszystkich typów roślin, wybierając je musimy wziąć pod uwagę ich łatwość aklimatyzacji i przede wszystkim wartość możliwego obciążenia konstrukcji dachu. Ogromną zaletą tego typu blachy dachowe jest między innymi obszerna odporność poszczególnych warstw na szkodliwe warunki atmosferyczne i asekuracja przed defektami mechanicznymi. Miejmy nadzieję, że towar ten w najbliższej przyszłości będzie cieszył się większą popularnością, ponieważ któż z nas nie pragnąłby posiadać kawałka zieleni oraz spokojnego miejsca do wypoczynku tylko dla siebie?

Dodaj komentarz