- Dom i wnętrza

Przegląd odkurzaczy bezprzewodowych: główne typy i subtelności wyboru

Przedstawiamy różne odkurzacze bezprzewodowe – klasyczne, ręczne, stojące, wielofunkcyjne – oraz cechy współczesnych modeli.

Do niedawna produkcja odkurzaczy akumulatorowych była utrudniona z powodu nieodpowiedniej konstrukcji akumulatorów. W końcu urządzenie zużywa dużo energii podczas pracy – o wiele więcej niż, powiedzmy, kamera czy telefon komórkowy. Dlatego producenci musieli ograniczyć się do opracowania modeli kompaktowych i o stosunkowo niewielkiej mocy. Znaczna część (30 do 40 procent) odkurzaczy akumulatorowych dostępnych na rynku należy obecnie do modeli przenośnych „hand-held”.

Około połowa – tzw. odkurzacze pionowe, a modele bezprzewodowe z klasycznym układem (podwozie na kółkach, szczotka na długim elastycznym wężu) tylko kilka opcji. Problem polega na tym, że małe, lekkie odkurzacze bezprzewodowe o dużej pojemności są nadal dość drogie, więc koszt naprawdę wydajnego, wysokowydajnego odkurzacza bezprzewodowego pozostaje znacznie wyższy niż porównywalnych modeli przewodowych. Podczas gdy odkurzacze bezprzewodowe można znaleźć we wszystkich kategoriach cenowych, klasyczne modele są dostępne tylko w kategorii luksusowej.

Typy odkurzaczy

  1. Odkurzacze ręczne

Modele te przeznaczone są do miejscowego i szybkiego (10-15 min.) czyszczenia. Są one zazwyczaj używane jako dodatkowy odkurzacz, najlepiej do sprzątania okruchów w kuchni, odcisków psich łap po spacerze i tym podobnych. Odkurzacze ręczne są szczególnie popularne w kuchni, ponieważ zawsze jest tam jakiś gruz, który należy szybko wyczyścić. Okruchy chleba, rozsypana mąka i podobne resztki jedzenia nie powinny być odkurzane tradycyjnym odkurzaczem, ponieważ nie zaleca się pozostawiania ich w koszu na zbyt długo. Odkurzacze ręczne są wyposażone w pojemnik na kurz, który ułatwia ich szybkie czyszczenie. Na rynku można znaleźć modele kosztujące od 2 000 do 5 000 rubli.

  1. Odkurzacze pionowe

Odkurzacze pionowe (zwane również „odkurzacze z drążkiem”). Są to urządzenia o większej mocy, przeznaczone do sprzątania jednego lub dwóch pomieszczeń lub małego mieszkania. Istnieją dwa rodzaje odkurzaczy, które różnią się sposobem ustawienia urządzenia. W standardowych modelach znajduje się on na dole, a w bardziej nowoczesnych konstrukcjach (tzw. stick) – na górze. Powoduje to niewielkie różnice w wyglądzie, jak również w funkcjonalności. Kij jest idealny do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie między meblami lub na piętrze (listwy przypodłogowe, zasłony itp.). Zwykły kij nie nadaje się do tego zadania, ponieważ dolna pozycja urządzenia uniemożliwia sięganie między szafki lub podnoszenie odkurzacza wysoko nad głowę.

  1. Odkurzacze 2 w 1

W niektórych przypadkach odkurzacz pionowy może być odłączony od jednostki głównej i używany jako odkurzacz ręczny. Alternatywną opcją przebudowy w przypadku urządzeń do czyszczenia kijów jest usunięcie uchwytu i szczotki. Jest to poręczne, dlatego nie dziwi fakt, że większość nowoczesnych odkurzaczy pionowych jest zazwyczaj wyposażona w funkcję 2 w 1. Zarówno odkurzacze trzcinowe, jak i modele 2 w 1 można znaleźć w sprzedaży w bardzo szerokim przedziale cenowym, od 2 tys. do 30 tys.

  1. Układ klasyczny

Jak na razie tych bezprzewodowych modeli jest bardzo mało. Są one w zakresie DeWalt, Kärcher, Makita. Wśród producentów urządzeń do czyszczenia domu, tylko LG ma takie modele (koszt 23-25 tysięcy rubli).

Charakterystyka baterii odkurzaczy bezprzewodowych

Odkurzacze akumulatorowe mają dokładnie takie same cechy jak zwykłe odkurzacze (komfort, moc, wielkość), ale zwróć uwagę na baterię – musisz zwrócić uwagę na jej rodzaj i pojemność. ranking odkurzaczy bezprzewodowych

Typ baterii

Obecnie szeroko rozpowszechnionymi akumulatorami są baterie litowo-jonowe (Li-ion), starsze modele mogą również posiadać baterie niklowo-kadmowe. Akumulatory litowo-jonowe posiadają szereg zalet, z których najważniejsze to wysoka gęstość energii (akumulatory litowo-jonowe są lżejsze i bardziej kompaktowe przy tej samej pojemności elektrycznej) oraz duża szybkość ładowania.

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora to maksymalna ilość ładunku, jaką urządzenie może dostarczyć podczas rozładowania do najniższego możliwego napięcia. Pojemność akumulatora jest zwykle mierzona w amperogodzinach (Ah). Im wyższa jest ta wartość, tym dłuższa będzie żywotność oczyszczacza, przy założeniu, że wszystkie inne rzeczy są takie same.

Czas pracy i ładowania

Producenci podają szacunkowy czas pracy i ładowania, zwykle 30-40 minut, po czym oczyszczacz należy ładować przez 3-4 godziny. Im dłuższy czas pracy, tym lepiej. VSS01A14P-R (Midea) może pracować nieprzerwanie do 55 minut, co jest wystarczającym czasem do posprzątania dużego mieszkania składającego się z trzech lub czterech pokoi. Z kolei model BCH7ATH32K (Bosch) jest wyposażony w 32-woltowy akumulator litowo-jonowy, który zapewnia do 75 minut pracy.

Dodatkowe opcje dla odkurzaczy bezprzewodowych

Wybierając odkurzacz, zazwyczaj poszukuje się zestawu przystawek. Oprócz tych standardowych, nowoczesne odkurzacze są często wyposażone w obrotową turboszczotkę, która może być używana do zbierania i czyszczenia nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Te turboszczotki mogą być zarówno mechaniczne (wałek jest napędzany przez prąd powietrza) jak i elektryczne. W modelach bezprzewodowych pożądana jest elektryczna głowica szczotki, ponieważ szczotka mechaniczna zmniejsza siłę ssania odkurzacza, która w urządzeniach bezprzewodowych jest zazwyczaj niewielka.

Dodaj komentarz