- Dom i Wystrój

Prywatny ogródek działkowy – z jakiej przyczyny warto?

Bez względu na porę dnia i roku widać krzątających się kontrahentów po sklepach oraz marketach zajmujących się materiałami ogrodniczymi. Wniosek z tego taki, że nie brak u nas miłośników ogrodów i ogródków. Zajmowanie się ogrodem jest niewątpliwie zajęciem relaksacyjnym i zdrowym ze względu na przebywanie na orzeźwiającym powietrzu. Skutkiem prac ogrodniczych, także tych amatorskich jest podniesienie estetyki swojego otoczenia, a czasami posiadanie własnych plonów w postaci owoców oraz warzyw – więcej o ogrodach na https://nowoczesnyogrod.com.pl/. Entuzjaści roślin zakładają mini ogrody nawet na balkonach w blokowiskach.

To naturalnie dzięki umiejętnemu doborowi roślin, a później ich systematycznej pielęgnacji można posiadać ukwiecony balkon od wiosny aż do późnej jesieni. Ubogacenie balkonowego ogródka o iglaki i rośliny zimozielone pozwala na cieszenie się zielenią za oknem przez cały rok, i to zielenią samodzielnie wyhodowaną. Nawet jeżeli balkon umiejscowiony jest od witryny ruchliwej ulicy i nadaje się do przesiadywania, dzięki roślinom stanowi zielony bufor pomiędzy mieszkaniem a miejskim hałasem oraz kurzem. Jednym z ewenementów odróżniających nasz kraj od innych jest zjawisko pracowniczych ogródków działkowych.

Zaistniały one po wojnie, jako jeden z oznak nacjonalizacji zakładów przemysłowych i całego należącego do nich majątku. Na fali działań socjalnych i pro pracowniczych, tereny przylegające nieraz bezpośrednio do zakładów i leżące w centrum miast, dzielono na malutkie działki przydzielano pracownikom na wieczyste użytkowanie lub wyraźnie sprzedawano. Powstały w ten sposób enklawy ogródków działkowych otoczone przez rozrastająca się infrastrukturę miejską. Umowy podpisywane z posiadaczami działek były tak sformułowane, że nie przewidywały wypowiedzenia ze witryny państwowej oraz odzyskania gruntów, nieraz wybitnie wartościowych z punktu widzenia rozwoju miasta.

Działkowicze zorganizowali się w stowarzyszenia, które efektywnie walczą z próbami likwidacji ogródków działkowych. Kompleksy te nie wyglądają umyślnie estetycznie, albowiem posiadają bezładne zabudowę, bez żadnego ujednolicenia oraz usystematyzowania.

Dodaj komentarz