- Budownictwo

Postaw na właściwe blachy i stal

Blachy są jednym z w największym stopniu popularnych i trwałych rodzajów pokryć dachowych w Polsce. Mimo swojej niezawodności nie są jednakże niezniszczalne. Dosyć częstym kłopotem związanych z ich użytkowaniem jest pojawianie się na dachach porostów, mchów i grzybów. Te jednakowoż z dachów zrealizowanych z blach trapezowych eliminuje się zdecydowanie prościej niż na przykład z dachówek ceramicznych czy też cementowych. Aby pozbyć się mchów, porostów oraz grzybów, wystarczy jedynie spryskać zainfekowaną przez nie przestrzeń specjalistycznym płynem ofiarowanym do likwidacji tego typu narośli. Po paru dniach trzeba spłukać obumarłe rośliny z dachu wodą. Tego typu przedsięwzięcia można wykonywać w pełni samodzielnie. Jednakowoż w wypadku jakichkolwiek wątpliwości porządnie jest poprosić o radę producenta, u jakiego zamawiało się blachy. Przy usuwaniu porostów, należy zachować właściwe środki ostrożności, albowiem przeznaczone do tego substancje są wielce toksyczne i szkodliwie działają na organizm ludzki.

Jednym z z reguły zadawanych fabrykantom pytań w kwestii blach trapezowych jest zapytanie o ich właściwy sposób montażu i przechowywania blach w okresie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu – znacznie więcej na stronie ciężar stali zbrojeniowej. Jeżeli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (do granic możliwości trzy do czterech tygodni od daty produkcji), wypada rozciąć opakowanie, w jakim odnajdują się blachy i ustawić je pod nieznacznym skosem, aby umożliwić spływanie potencjalnym wodom opadowym.

Jeśli zaś okres między produkcją a montażem blach trapezowych ma być dłuższy, w owym czasie konieczne jest rozcięcie paczki, w jakiej blachy pozostały dostarczone przez producenta. Potem między arkuszami wypada umieścić listwy dystansowe, by umożliwić swobodny przepływ powietrza w opakowaniu. Pod żadnym pozorem nie można kłaść paczki z blachami trapezowymi otwarcie na ziemi, a arkusze wypada magazynować w miejscu pewnym, przewiewnym i suchym, żeby nie doprowadzić do zniszczenia blach przez działanie elementów środowiskowych.

Dodaj komentarz