- Biznes

Pomoc w rejestracji samochodu

Duża grupa z nas woli zakup wozu używanego, lecz równocześnie w odpowiednim stanie i o dużo tańszego niż pojazd z eleganckiego salonu. Decydując się na taką formę nabycia auta powinniśmy posiadać świadomość, że nie ciąży na nas obowiązek zaciemnienia kosztów podatków, należnego państwu. Wynika to stąd, iż komis automobilowy zobowiązany jest do uiszczania ryczałtu oraz jest z reguły osobą fizyczną, będącą płatnikiem podatku od towaru i usług.

Chodzi tu o lubiany podatek VAT. Jeżeli dokonujemy kupna wozu u takiego naturalnie ludzie biznesu, należy zwrócić uwagę, aby w umowie zakupu zawarta została klauzula dotycząca tego, że koszta podatku spoczywają na sprzedającym, a nie na nas, jako nabywcach. Wówczas Urząd Skarbowy nie będzie domagał się od nas wskazanej sumy oraz będziemy mogli spokojnie zarejestrować auto na siebie. Należałoby także zwrócić uwagę na fakt, że w czasie takiej transakcji uda nam się nieco zaoszczędzić, bowiem dwa procent wartości wozu pozostanie w opisującej nas i tak mocno nadwątlonej kieszeni.

Od czasu do czasu zdarza się tak, że zakupiony samochód notuje się na nazwiska dwóch jego właścicieli – przetestuj pomoc na witrynie http://www.voal-lublin.pl/. W owym czasie mamy do czynienia z współwłaścicielem naszego pojazdu. Nie świadczy to jednakże, że każdy z oddzielna zobowiązany jest do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych.

Formularz PCC-3 wspólnie z aneksem PCC-3/A składa wyłącznie jeden ze współwłaścicieli samochodu, we właściwym dla własnego punktu zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Jeżeli posiadacze samochodu podlegają opodatkowaniu w dwóch przeróżnych urzędach, pozostawia się im możliwość wyboru, co do kompletacji deklaracji. Podatek od nabycia wozu dalej wynosi 2% jego wartości rynkowej oraz nadal terminem obowiązującym jest okres czternastu dni, licząc od daty zawarcia umowy kupna. Nie należałoby zwlekać z załatwieniem formalności skarbowych, albowiem w następnej fazie działań mogą spotkać nas trudności w Wydziale Komunikacji oraz Rejestracji Pojazdów. Bez konfirmacje zapłaty należnego podatku nie osiągniemy zgody na zarejestrowanie auta na nasze nazwisko oraz pojazd nie pozostanie pozwolony do ruchu drogowego.

Dodaj komentarz