- Budownictwo

Oleje do drewna oraz posadzek drewnianych

Na rynku osiągalnych jest dużo różnych olejów do drewna, jakie wybitnie w pewnych sytuacjach różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Na przykład są oleje wodne, które składają się z kolosalnej ilości małych cząsteczek z materiałów syntetycznych. Ich maksymalna wielkość to jedna dziesięciotysięczna milimetra. Dzięki rozmaitym dodatkom utrzymywane są w płynnym otoczeniu. Taki lakier ma szczególny wygląd – jest mętny, nabiałowy. Malutkie cząsteczki nie wnikają w pory drewna (tak dzieje się przy systemach rozpuszczalnikowych). Kiedy oleje wodne zasychają, woda musi z nich zniknąć. W miarodajnej części jest przejmowana przez drewno a w pozostałej wyparowuje. Tempo odparowania zależy od ciepła w pomieszczeniu, w jakim lakier został użyty. Ma to istotne o wiele, ponieważ jeżeli temperatura jest za ogromna a wysychanie za szybkie, to będzie widać ślady pędzla bądź wałka, co da po prostu brzydki wynik.

Z kolei jeśli w pomieszczeniu jest za wilgotno to wysychanie jest za wolne. Czyli pomieszczenie, w jakim wysycha lakier wodny musi być dobrze wietrzone, żeby suszenie było optymalne. Nie ma żadnej innej metody suszenia – weryfikuje to oleje Koopmans. Jest to o tyle ważne, że należy wybrać należyta porę roku na używanie lakieru wodnego w pomieszczeniach. Posadzki drewniane, parkiety wypada należycie zabezpieczyć, ponieważ są niebywale narażone na niszczenie – i mechaniczne oraz chemiczne. Nie jest to coś, na czym można oszczędzać, albowiem oszczędności na zabezpieczeniu podłogi odbiją się potem w wydatkach na następne renowacje.

Czasami po prostu warto zapłacić za coś więcej. W przypadku podłóg bardzo istotna jest na przykład decyzja, czy przed lakierowaniem godziwym podłoga ma być w pierwszej kolejności zagruntowana. Należy wówczas użyć lakieru podkładowego. Co interesujące, zadaniem lakieru podkładowego jest pomiędzy innymi wpłynąć na odcień drzewa. Gruntowane przestrzenie będą najczęściej jaśniejsze. Mimo to należy brać pod uwagę to, że przy starych podłogach takie gruntowanie będzie odizolowywało stary wosk oraz olej, co niekoniecznie jest przydatne. Niektóre oleje podkładowe będą także redukowały boczne sklejanie parkietu (poprzez lakier). Na ogół oleje do drewna, powierzchniowe i oleje podkładowe tworzą jeden system i takiego systemu warto się trzymać.

Dodaj komentarz