- Rozrywka

Obuwie i odzież – nadrzędne priorytety alpinistów

Praca nóg stanowi fundamentalny detal techniki wspinania, w każdych górach i skałach. Ogromnie istotne jest w następstwie tego stosowanie porządnego obuwia. Kiedyś, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu producenci opracowali ulubiony rodzaj gumy, zapewniając odpowiednie tarcie i przy tym nie ścierającej się nazbyt szybko. Podeszwy z takiej gumy, z poprawnie ukształtowanym protektorem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są też współczesne buty wysokogórskie- skórzane czy też plastikowe, z ciepłymi bucikami w obrębie.

Wspinaczka na bazo zawiłych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie wielokrotnie przy braku stopni wypada pracować nogami na tarcie użytkując wybrzuszane skały, potrzebuje gruntownie innego obuwia. But ma obowiązek być miękki, o cienkiej przestrzeni, pozwalającej czuć skałę.

Początkowo w użyciu były skórzane tak oznaczane klaterki, następnie były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, chociaż prędko ścieralną gumą – więcej rad na domenie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Poprawienia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta i doboru podeszwy z lepkiej gumy dla przeróżnych rodzajów skał. Ubranie wspinaczkowe może przede wszystkim nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być wystarczające ciepłe oraz chociaż po części chronić przed deszczem i wiatrem.

Najprzyzwoiciej gdy wewnętrzna warstwa odzieży ma predyspozycja do odprowadzenia potu na zewnątrz, co stwarza poczucie suchości, nawet kiedy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach trzeba zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody oraz zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową bądź wełniany sweter i kurtkę z materiału nieprzemakalnego oraz odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia.

Należałoby także zabrać ze sobą czapkę oraz rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie przydatny do wspinania się. W czasie przedsięwzięć wspinaczkowych w plecaku niesiemy te detale sprzętu oraz wyposażenia, jakie chwilowo nie są wykorzystane. Także jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, przewodniki wspinaczkowe czy również aparat fotograficzny najwygodniej jest przewozić w plecaku.

Dodaj komentarz