- Zwierzęta

MRI dla koni jako podejście alternatywne dla USG i rentgenodiagnostyki

MRI dla koni to alternatywa dla ultrasonografii i rentgenodiagnostyki. Jest wykonywany w stajni dla koni Archipp przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Badanie przeprowadzane jest na stojącym koniu, od kopyt do stawu nadgarstkowego albo skokowego, jak i dla kości i tkanek. Obrazowanie ma miejsce bez użycia promieni rtg i substancji promieniotwórczych. Natychmiastowe rozpoznanie jakie daje rtg koni pozwoli szybko rozpocząć leczenie.

Ambulatoryjny tok badania to niemałe uproszczenie, gdyż konia nie trzeba zostawiać w klinice. W wyniku badania otrzymuje się obrazy w przeróżnych płaszczyznach, a jeżeli jest to potrzebne ze względu na przeróżne choroby, można oczekiwać na ujęcia porównawcze zdrowej kończyny. Jakość obrazu wpływa na wysoką jakość diagnostyki. Nowoczesna metoda sprawdzi się w przypadku ciężkich kulawizn u koni. Rozkuty przed badaniem koń zostaje uspokojony przy pomocy środków farmakologicznych i wprowadza się go do pomieszczenia diagnostycznego.

Przebadana kończyna jest precyzyjnie ustawiana na polu magnetycznym. W trakcie rezonansu powstaje od 300 do 500 obrazów, analizowanych przez doświadczonego radiologa. Krótki czas badania oraz to, że jest ono zrobione bez konieczności podawania znieczulenia ogólnego są zapewnieniem spokoju dla właścicieli. Precyzyjne obrazowanie urazów kości oraz tkanek miękkich, gdy uprzednio postawiona diagnoza była niepotwierdzona.

Po wykonaniu MRI uzyskuje się przekonanie, że technika leczenia będzie dostosowana idealnie. Z badania można korzystać, gdy koń przeznaczony jest do kupna lub sprzedaży. Badanie z pomocą rezonansu magnetycznego pozwala na wgląd w obszary niedostępne dla innych metod obrazowania. Mogą to być struktury zamknięte w obrębie puszki kopytowej albo zmiany w okolicy kości, tkanki podchrzęstnej oraz chrząstki stawowej. MRI to podstawa do leczenia chorób ortopedycznych. Sprawdzając wyniki specjalista od razu może zadecydować o sposobie leczenia.

Dodaj komentarz