- Moda

Koszule, majteczki oraz bielizna nocna dla dam – jak zakupić?

Zmiana ubrania na inne przed pójściem na odpoczynek, czyli przed nocnym spaniem, nie zawsze była rzeczą oczywistą. Od około XVI wieku i to w gronach wyższych dyscyplin zaczęto wykorzystywać zmianę koszuli powszedniej na nocną. W XIX w. nocna koszula damska była nadzwyczaj obszerna, obszerna, suto marszczona, długa do samej ziemi. Wykończona była od góry kołnierzykiem, zapinało się ją pod samą szyjkę, rękawy miała bufiaste, długie, z wąskimi mankietami.

Na wierzch można było zakładać wyjątkowy nocny kubrak bez rękawów, zwłaszcza przydatny, kiedy trzeba było wyjść z łóżka w chłodną noc. Dopiero w okresie międzywojennym nocna bielizna damska stała się swobodniejsza i bardziej seksowna – znacznie więcej na https://hurtownia-lorena.pl/sukienki-sportowe. Koszule nocne okresu międzywojennego, bardziej niż wcześniejsze przypominające suknie, szyte były z delikatnych tkanin i dzianin, skrócono rękawy, a czasem redukowano je do ramiączek. Zamiast sztywnego kołnierzyka połączonego pod sama szyją, pojawiły się większe oraz mniejsze dekolty. W tym samym czasie nastała moda na damskie piżamy.

Szyte były z markowych tkanin jedwabnych. Na początku nie sprzyjały jako strój do spania, wyłącznie ubiór poranny, w którym spożywano śniadanie. Na piżamę taką obciążano powiewny, dekoracyjny szlafroczek. Już od lat dwudziestych przeszłego wieku zaczęły odchodzić w niebyt damskie pantalony. Przy nieco wyłącznie zasłaniającej kolano prostej sukience, majtki musiały przybrać odpowiedniejszą formę oraz rozmiar, innymi słowy przylegać bliżej do ciała ludzkiego i posiadać krótsze nogawki. I w takim właśnie kierunku podążyła ewolucja tej części damskiej bielizny osobistej.

Majtki stawały się coraz o wiele bardziej obcisłe, a nogawka w końcu została zredukowana do zera. Osiągnięcie godziwego stopnia obcisłości stało się proste to naturalnie dzięki wprowadzeniu dzianin z dodatkiem włókien syntetycznych. Tak powstały majtki rodzaju „figi”, przylegające do ciała, kończące się od góry trochę poniżej talii oraz pozbawione nogawek. W latach siedemdziesiątych hitem były komplety na cały tydzień, sprzedawane po 7 sztuk, a każda para miała z przodu nadrukowany napis z następnym dniem tygodnia. Z czasami do łask powróciły matki czysto bawełniane, wykończone na obrzeżach koronkowymi gumkami.

Dodaj komentarz