- Budownictwo

Konstrukcje schodów a przebieg prac budowlanych

Niezależnie od tego, czy są zamontowane w obrębie domu czy na zewnątrz, czy są ze stali, drzewa czy żelbetu schody przede wszystkim powinny być wygodne oraz bezpieczne. Dopiero w drugiej kolejności wypada patrzeć na ich urodę. Rzecz jasna schody powinny być dostosowane do otoczenia, jakkolwiek nie można iść na ustępstwa w stosunku do bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo schodów oznacza, iż są one adekwatnie nachylone a stopnie mają należyte wymiary oraz dobrane detale wykończenia. Schody muszą być dobrze wyprofilowane, pierwszorzędny kąt nachylenia schodów wynosi między dwadzieścia cztery a trzydzieści stopni. Stopnie schodów powinno pokonywać się jednym krokiem, który u dorosły ma długość trochę ponad pół metra.

Adekwatnie wyprofilowane schody na zewnątrz muszą mieć spadek słuszny dla odprowadzenia wody, tak, żeby nie zalegała na stopniach ani na spocznikach. Okleina na schodach nie może być nadmiernie śliska ani w żaden sposób utrudniać poruszania się po schodach. Chodzenie po schodach wymaga i tak wybitnie dużej energii (czternaście razy większej, aniżeli chodzenie po płaskim), nie trzeba w związku z tym dokładać akcesoryjnych utrudnień. Każdy detal aranżacji wnętrza ma swoje znaczenie. Jednak są takie szczegóły, jakie na wnętrzu ważą więcej niż inne, czego przykładem są ppheurotech.pl – gotowe schody betonowe. Uporządkowanie schodów powinno być jak najporządniej zaadaptowane do charakteru pomieszczenia, w którym się odnajdują.

Słusznie użyty materiał może wyodrębnić klimat wnętrza lub nawet – jeżeli takie będzie założenie – uczynić ze schodów najważniejszą ozdobę. Schody w domu rzadko mają okładzinę kamienną, bowiem nadaje się ona przede wszystkim do nadzwyczaj przestronnych wnętrz mieszkalnych. Niemniej jednak jeżeli już użytkuje się kamień, to raczej marmur, bazalt lub twardy piaskowiec aniżeli granit (jest nadmiernie chłodny).

Schody obłożone kamieniem warto zaimpregnować. Tak samo zresztą, jak schody drewniane. Te, ze względu na dużą różnorodność gatunkową i kolorystyczną drewna i lekką konstrukcję są z przyjemnością są stosowane w mieszkaniach wielopoziomowych oraz domach. Drewno może być użyte zarówno w wersji szablonowej jak oraz nadzwyczaj nowoczesnej. Jest przy tym nadzwyczaj trwałe, o ile jest godnie pielęgnowane.

Dodaj komentarz