- Zwierzęta

Jakim sposobem uprawia się zioła stosowane do wytwórczości farmaceutyków?

Zioła wolno przyjmować w rozmaitej postaci. Najprostszą i w większości wypadków stosowaną formą takiego leku jest napar ziołowy. Przyrządza się go podobnie jak prostą czarną herbatę, w następstwie tego także potocznie oznaczana się go herbatką ziołową. Trzeba tutaj szanować zaleceń. Przeważnie jest to od 2 do 4 łyżeczek suszu na szklankę wrzątku. Herbatkę pozostawiamy pod przykryciem na około 15 minut, po czym odcedzamy. Napar tego rodzaju przyrządzany jest przeważnie z ziół mieszczących olejki eteryczne, jak np. melisa, mięta lub rumianek. Niektóre zioła wymagają zimnej lub też chłodnej wody, by nie wydzielić niekorzystnych substancji np. tłuszczy roślinnych – wypróbuj olej konopny. Kolejną formą leków ziołowych jest odwar. Dostaje się go przez gotowanie, z reguły kory oraz korzenia, od 10 do 30 minut. Bardzo efektywne, chociaż nieczęsto wytwarzane, są wyciągi spirytusowe i nalewki. Zioła zalewa się alkoholem i pozostawia w zacienionym miejscu przez parę tygodni.

W szeregu przypadków używane są maści oraz proszki ziołowe dostępne także w aptekach. Co więcej, zioła można aprobować w postaci syropów, soków i powideł. Zioła i preparaty wytwarzane z roślin żywią oraz leczą nie jedynie człowieka. Zwierzęta domowe niegdyś były wybitnie ważne w gospodarstwie. Utrata nawet jednej sztuki była obszerną stratą dla gospodarza. Dlatego też mieszkańcy wsi odznaczali się ekstrawagancką dbałością o żywy inwentarz. Nie mając w sąsiedztwie szarlatana lub ewentualnie zamawiacza, obywatele wsi sami musieli znać się na dolegliwościach zwierząt oraz posiadać wiedzę o metodach ich leczenia.

Zioła były wtenczas najbardziej osiągalnymi medykamentami. Pilnowano także, aby bydło nie żywiło się ziołami niszczącymi smak mleka jak: kozieradka, czosnek czy tobołki czy też także szkodliwym dla nich kwiatem chabru. Często także gorzki smak mleka był wywołany zjedzeniem przez krowę żołędzi, liści dębu, kapusty bądź też rzepaku. Aby zapewnić zdrowy rozwój ptactwa domowego, do ich paszy dodawane były zioła: krwawnika, melisy i mięty pieprzowej. Zwierzęta ekonomiczne przeważnie efektywnie leczone były preparatami z kory dębu, rdestu, chrzanu, brzozy, lnu oraz szałwii medycznej.

Dodaj komentarz