- Zakupy

Jakim sposobem i w jakim miejscu produkuje się kawę?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, co to jest kawowiec. Wiele osób to oczywiście od kawy rozpoczyna własny dzień. Pije się ją nieomalże wszędzie, na dowolnym kontynencie, w każdym kraju. W Polsce najpopularniejszą jest kawa parzona – taka, której fusy osadzają się na dnie filiżanki. Taki typ przygotowania kawy nie wszystkim smakuje. Nie wyobrażają sobie picia takiej kawy chociażby Włosi. W dowolnym albowiem kraju są różne sposoby, różne metody na to, aby kawę przygotować. W pewnych sytuacjach kawa smakuje bardziej, czasami mniej. Zależy to naturalnie od sposobu przygotowania, od rodzaju ziarenek, od tego czy kawa jest bardziej palona czy mniej.

Każdy z nas ma swój ulubiony typ kawy. Nazwa tego czarnego napoju jest nadzwyczaj znacząca. Nie wszyscy lubią gorzką, długo paloną kawę. W pewnych momentach wolimy subtelniejszy gust. Zależy to bezsprzecznie od naszych upodobań. Uwielbiamy testować, uwielbiamy sprawdzać smaki – oto kawa sklep. Nieraz mamy swój ulubiony lecz szukamy dalej, szukamy czegoś oryginalnego. To wybitnie istotne dla smakoszy kawy.

A takich smakoszów jest niezwykle dużo. Kawę uprawia się tylko w niektórych krajach. Jest to niemniej jednak niesłychanie dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakątku na ziemi pijemy kawę. Niewątpliwie robimy to na przeróżne sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie spożywają, nie piją, wyraźnie jej nie ubóstwiają.

Ale to tylko od nas zależy, od naszego smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeśli kawę eksportuje się niemal do wszystkich krajów oznacza to, że musi być produkowana w olbrzymich ilościach – i tak również jest w rzeczywistości. Każdego roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To naprawdę wiele. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są nadzwyczaj przeróżne. Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z kawą bardziej gorzką czy taką, której smak był nieomalże słodkawy. Kawę należy potrafić przygotować. Niekiedy taki napój nie jest nadmiernie wyśmienity – musimy go właściwie przyprawić.

Dodaj komentarz