- Budownictwo

Jakie wyposażenie dla alpinistów kupić?

Zakładając, że wspina się zespół dwuosobowy, w skład całkowitego układu asekuracyjnego wchodzą zachodzące elementy składowe: dolne stanowisko asekuracyjne, asekurujący ze swoim prywatnym zabezpieczeniem oraz sposobem zabezpieczenia, lina łącząca obydwu wspinaczy przytwierdzona do uprzęży asekuracyjnych za pomocą odpowiednich węzłów, punkty asekuracyjne na odcinku pomiędzy asekurującym jakie sam założy dla zabezpieczenia drugiego z partnerów. Kolejność działań asekuracyjnego zespołu wspinaczkowego wypływa już z powyższego układu asekuracyjnego. U podnóża zaplanowanej trasy wspinacze zakładają stanowisko asekuracyjne jeden z nich, nazwijmy go B- będzie ubezpieczył tego, który będzie szedł do góry jako pierwszy- A.

Wspinający zakłada miejsca asekuracyjne jakie mają za zadanie minimalizować ewentualny upadek prowadzącego, wpinając do nich linę. Jeśli zaplanowana trasa jest dłuższa aniżeli lina, to wspinacz A w jakimś emitującym się do tego położeniu zakłada stanowisko asekurujące. Będzie ono sprzyjało do ubezpieczenia wspinacza B, który po zlikwidowaniu nie potrzebnego już stanowiska rozpoczyna się wspinać. Elementy oprzyrządowania wspinacza są wymagane w czasie jakiejkolwiek wspinaczki w górach. Wspinacze używają jednakże cały czas szereg pobocznych bajerów, z których co poniektóre mogą być wyraźnie niebezużyteczne na wyjątkowo zawiłe drogi.

Wypada do nich proszek magnezjowy, noszony w szczególnym woreczku, w którym macza się palce, co zapewnia im znacznie poprawniejszą przyczepność na maleńkich chwytach, to wykorzystują specjaliści z Alptrek – Prace Wysokościowe Warszawa. Wspinaczka technologia sztucznych ułatwień potrzebuje stosowania tak nazywanych ławeczek podciągowych. Są to dwie zwięzłe, trzy bądź też czteroszczeblowe drabinki podwieszane do osadzonej kostki czy tez haka. W terenie nazbyt zawiłym do wspinania klasycznego, stając w ławeczkach wspinacz ma prawo wyszukać i przygotować następny punkt asekuracyjny. Ławeczki mogą być zrobione z taśmy nylonowej lub z aluminium szczebelków połączonych cienka linką. Wczepia się je do miejsc asekuracyjnych lub pomocniczych, jeśli są za słabe do asekuracji, za pomocą karabinków lub też metalowych haczyków. Wspinanie się na innowacyjnych drogach prowadzących płytami pozbawionymi szczelin lub rys może wymagać użycia spitów do asekuracji.

Dodaj komentarz