- Motoryzacja

Jak funkcjonuje skrzynia w samochodzie?

Ręczna skrzynia biegów jest pierwszym gatunkiem skrzyń, jakie ukazały się w wozach. Poprzez wielu modeli te uważane są za bardzo dobre. Szczególnie doceniają je kierowcy wyścigowi. Skrzynia manualna pozwala nam w opcjonalnej chwili zmienić bieg na większy bądź też zredukować. W trakcie szybkiej dynamicznej jazdy, na przykład na torze wyścigowym, jest ona niezbędnym detalem utrzymania wysokiej prędkości. Dziś większość starszych wozów jest zaopatrzona w ten typ skrzyń. Wymaga on pewnego wyczucia obrotów silnika. Zmiana biegu w takim samochodzie odbywa się przez wykonanie paru czynności.

W pierwszej kolejności należy nacisnąć pedał, a w następnej kolejności zmienić bieg oraz zdjąć nogę ze sprzęgła w trafnej szybkości. Jeżeli zrobimy to zanadto gwałtownie, samochód ma prawo niebezpiecznie szarpnąć. Nie jesteśmy w stanie także wykonać tego nadmiernie można, ponieważ grozi to uszkodzeniem tarczy oraz docisku sprzęgła. Wymiana tych detalów jest wysoce kosztowna, ponieważ wymaga wyjęcia skrzyni biegów i odłączenia od niej wszystkich pomniejszych części, co jest wybitnie czasochłonne – przetestuj skrzynia s-tronik. Skrzynia biegów jest mechanizmem niezbędnym w dowolnym aucie.

Gwarantuje on tak zwane przełożenie oraz efektywne wykorzystywanie mocy uzyskanej podczas pracy silnika. Silnik jest łączny ze skrzynią za pomocą sprzęgła. Istnieją rozmaite rodzaje sprzęgła. Najpopularniejsze to sprzęgło pneumatyczne i hydrauliczne. Obecnie, to naturalnie dzięki dobrze rozwiniętej technice, zmiana biegu w samochodzie jest kwestią kilku sekund. Kiedyś była to czynność wielostopniowa, polegająca na niejednokrotnym wysprzęgleniu oraz zmianie biegu na luz. Biegi w samochodzie wypada zmieniać w zależności od obrotów silnika. To to właśnie dzięki skrzyni biegów silnik nie ulega przegrzaniu oraz pracy na wysokich obrotach, co powoduje pokaźniejsze spalanie.

Jeżeli w stworzonym przez nas samochodzie nie posiadamy miernika obrotów, jesteśmy w stanie zmieniać biegi na tak nazywane wyczucie. Wypada wtenczas słuchać pracy silnika. Kiedy pracuję nazbyt głośno, trzeba natychmiast zmienić bieg na wyższy. Najprostsze przekładnie możemy zanotować przy rowerach górskich. Skrzynie biegów opierają się na analogicznych, lecz o wiele bardziej trudnych mechanizmach.

Dodaj komentarz