- Usługi

Ile trwają studia? Zwieńczenie nauki pracą licencjacką lub doktorską

Jeszcze do niedawna zdominowało przekonanie, że jednostka z wyższym wykształceniem powinna zdołać pochwalić się osiągniętym tytułem magistra. Dziś jednakże, po wpisaniu podziału studiowania na dwa etapy, wiele osób decyduje się na zakończenie własnej edukacji na poziomie licencjata, zakładając, że będzie zajmować się budowaniem prywatnej kariery zawodowej, a na studia magisterskie wróci być może następnie. Ewidentnie ciągle są osoby, jakie decydują się na studia magisterskie od razu. Czasami jednak wybierają całkiem inny kierunek, żeby w trakcie pełnego procesu studiowania zdobyć wiedzę z szerokiego aspektu oraz zdołać pochwalić się uzyskanym wykształceniem w dwóch przeróżnych dziedzinach.

Oczywiście z punktu widzenia młodego człowieka sytuacja ta jest idealna. W ciągu pięciu lat studiów ma on szansę ukończenia dwóch kierunków. Taką praktykę wykorzystują na przykład młodzi praktykanci dziennikarstwa, jacy w pierwszej kolejności zdobywają tytuł licencjata z obrębu politologii, socjologii lub też polonistyki czy kulturoznawstwa, a w następnej kolejności kontynuują naukę na studiach typowo redakcyjnych – w korekcie prac pomogą zawodowcy z usługi korektorskie. Bo trzeba tutaj zaznaczyć, iż obecnie w większości przypadków studia magisterskie trwają jedynie dwa lata, podczas których trzeba uczestniczyć w zajęciach z przedmiotów mających przede wszystkim poszerzyć ogólną wiedzę w danej dyscyplinie i w takich, jakie pozwalają na rozwijanie własnych, często bardzo wąskich zainteresowań. Najważniejsze w czasie studiów magisterskich jest naturalnie seminarium. To specyficzny typ zajęć, który odbywa się w mniejszych niż standardowe, dwudziestokilkuosobowe, grupach.

Na początku seminarium, każdy z jego uczestników wybiera sobie konkretny temat, jaki w ciągu całych studiów magisterskich chce zgłębiać. W następnej kolejności w czasie olejnych spotkań opisuje wyniki swojej pracy, aby na koniec stworzyć na ich podstawie pracę magisterską. Studia magisterskie bezsprzecznie kończą się tak oznaczaną obroną pracy. Diagnostyka studiów jest rezultatem oceny pracy, obrony i średniej ocen zdobytych z pojedynczych egzaminów zdawanych w trakcie studiów.

Dodaj komentarz