- Biznes

Dzisiejsza balustrada przy znacznych schodach

Przez wieki powstawania i kształtowania się dogmatów architektonicznych powstało szereg detali, jakich funkcja konstrukcyjna lub użytkowa zrównoważona jest funkcją dekoracyjną. Są to na przykład wszelkie szczegóły dźwigające oraz wspierające, jak kolumny, filary lub konsole. Ich całkiem oczywiste zadanie konstrukcyjne było od zawsze dopełnione odpowiednia estetyką, wpisaną w styl pełnej budowli. Innym architektonicznym detalem o dwojakiej funkcji są balustrady. Ich funkcja praktyczna polega na chronieniu biegu schodów, balkonów, tarasów, mostów, nieraz dachów.

Balustrady umieszcza się zazwyczaj na ich krawędzi. Na konstrukcję balustrady składają się pionowe słupki, napełnienie powierzchni miedzy słupkami i poręcz. Te trzy podstawowe składniki balustrady są w stanie być opracowane w najrozmaitszy sposób oraz wykonane z różnych materiałów. Właśnie sposób opracowania włącznie typem materiału decyduje o stylistyce balustrady, stylu architektonicznym, do którego nawiązuje i poprawniejszym czy też gorszym wkomponowaniu tego detalu w całość budynków.

Każda reprezentacyjna budowla zaopatrzona jest w co bynajmniej jedną, okazałą klatkę schodową, jaka stanowi wizytówkę gospodarza dla wchodzących nią gości. Taka klatka schodowa ma okazję być też kontynuacją schodów zewnętrznych, stanowiących oś elewacji rezydencji. Rozstrzygnięcie kompozycyjne ciągu komunikacyjnego dopełnione jest przez balustrady – przetestuj nowoczesne balustrady balkonowe. Zamontowane na krawędzi stopni balustrady biegną po linii, jaką wytycza bieg schodów – po linii prostej, po łuku lub ewentualnie bardziej skomplikowanej krzywej.

Wysokość balustrady przy schodach wynosi najczęściej 1, 10 m. Słupki, lub też pręty konstrukcyjne osadzone są co parę stopni. Od góry umieszczona jest na nich poręcz. Barierka wykonana być musi z materiału odpornego na ścieranie, gładkiego oraz przyjemnego w dotyku. W balustradach kamiennych, poręcz z reguły jest z tego samego typu kamienia. Poręcze drewniane mogą stanowić wykończenie balustrad drewnianych czy też metalowych. W okazałych klatkach schodowych z kamiennymi stopniami użytkowane bywają balustrady mosiężne lub też żeliwne, w pewnych momentach złocone.

Dodaj komentarz