- Nauka

Coaching w firmie i codziennym życiu

Kiedy tak właściwie przedsiębiorstwo rozwija się żywiołowo, zmiany ekspresowo zachodzą, bo tego potrzebuje specyfika jednostki gospodarczej, kierownictwo ma okazję zanotować, iż pracownicy do tej pory maksymalnie nastawieni na sukces, poprawnie rokujący na czas przyszły, rozpoczynają się zachowywać, jakby gwałtownie stracili wiarę w siebie i własne działania. Świadczy to o tym, iż w jaki sposób najszybciej wypada zaprosić do firmy coacha, czyli trenera – opiekuna. Coaching jest oryginalną metodą szkoleniową, od niedawna wprowadzoną do Polski, jednak coraz szybciej się kształtującą na stworzonym przez nas rynku, inaczej potrzebną. Coach, inaczej indywidualny trener, na swoich sesjach, próbuje wspólnie z grupą odnaleźć odpowiedź na zaistniałą sytuację.

Czemu zespół ma obawy przed nadchodzącymi zmianami, czemu kwestionuje śmiały sposób organizacji pracy oraz dużo innych wątpliwości. Już z tego widać, że pracobiorcy mają nie optymalne relacje z pracodawcami – wszyscy drudzy założyli, że zespołowi nie trzeba tłumaczyć, wyłącznie wdrażać. Okazało się to błędem, lęk przed nieznanym jest pospolitym człowieczym odruchem, a niewiedza robotników spowodowała do ich frustracji. Rolą coacha jest egzegeza praworządności zmian, określenie celu i odbudowanie wzajemnego zaufania – przetestuj Coach Elżbieta Jezierska – life coaching warszawa. Kiedy człowiek czuje się zabłąkany, sfrustrowany, zestresowany, świadczy to, iż do akcji ma obowiązek wkroczyć coach, innymi słowy trener osobisty, ktoś w typu anioła stróża, który pomoże wejść na właściwe tory. Możemy być sfrustrowani z wielu powodów. Niemniej jednak coach nie poda nam gotowej recepty, co powinniśmy zrobić, aby stworzony przez nas stan psychiczny uległ równowadze. To my sami musimy odszukać odpowiedź i receptę dla siebie.

Coaching to forma szkoleń na pograniczu psychoanalizy, wprawdzie jeszcze bez naukowych podwalin, jednak na pewno wejdą one wkrótce do metodyki psychologii użytkowanej, albowiem po prostu są ludziom wymagane. Główne cele, to przywrócenie wiary w siebie, w własne umiejętności, objaśnienie celów, wartości i przełamanie niechęci do nieznanego, nowego. Coaching ma również na celu usprawnienie pracy, efektywną gospodarkę od czasu do czasu, poprawienie współpracy w zespole. Coaching, to nie tylko pomoc dla korporacji – także może pomóc w rozwiązaniu kłopotów osobistych, rodzinnych. W wielu przypadkach w życiu prywatnym zdarzają się sytuacje konfliktowe, potrafiące zniszczyć pierwszorzędny związek.

Dodaj komentarz